top of page

Sihirbazlık İzlemenin, Yapmanın ve Öğrenmenin Çocuklar Üzerindeki Faydaları

      Çocuklar için masal dünyasının kapılarını gerçekliğe aralayan kapının adıdır “Sihir”. Antik Yunanlıların ilk söylediği biçimiyle  Mageia (μαγεία)… Biz yetişkinlerin dilinde İllüzyon… Çoğu zaman eğlendiren, bazen güldüren, bazen korkutan, bazen de düşündüren. Ama mutlaka aklımızı kurcalayıp şaşırtan…

      Yüzyıllardır büyük yada küçük çoğu kişinin ilgisini çekmeyi başaran bu sanatın süregelen başarısındaki sır nedir? Beynimizi gıdıklayan gizemin rahatsız edici dürtüsü mü? Belki… Gizemi çözme merakı mı?  Olabilir… Mucizelere inanma ihtiyacı mı? Pek muhtemel… Ama sebebi ne olursa olsun insanoğlunun geçmişinde dini ritüellerde kullanılan sihirbazlık sanatı, günümüzde  eğlence amaçlı sergilenmektedir. Elbette insanların dini inançlarını, duygularını sömürmek maksadı gibi art niyetlerle bu sanatı uygulayanlar bulunmaktadır. Bu tür insanlara daha çok maddi yoksullukların, düşük kültür seviyelerinin yoğun olduğu ülkelerde rastlansa da her zaman her yerde görmek mümkündür.

      Doğru şekilde sunulan bir sihir gösterisi çocukları sadece mutlu ediyor gibi görünse de aslında alttan alta kazandırdıkları üç beş eğlenceli dakikadan çok daha fazlasıdır. Öncelikle sihirbazlık gösterisini izleyen çocuk bir seyirci değildir. Kendi koca dünyasında sihirbazlığı izlerken sahnedeki kim olursa olsun, o mistik hayalden dünyanın tam ortasında durmaktadır. İllüzyonları yapan kendisidir. Gördüklerine inanır. Aynısını yapacağını düşünür. Kendi çapında hazırlanır. Hayal eder. Hayal dünyasını besler. Sihre şahit olan çocuk daha umutlu olur. İmkansızlıklara inanmaz. Senaryolar üretir. Özgüven kazanır…


      Genelde anne babalar sihirbazlığa heveslenen çocuklarının bu merakını desteklemektense, onu başka hobilere yönlendirmeye çalışır. Duyulmuştur ki mesela satranç stratejik zekayı geliştirir, basketbol boyu uzatır, resim çizmek hafızayı destekler… Zorla kurslara yazdırılır. Zaten etüt, dershane, özel öğretmenler ve okul arasında mekik dokuyan çocuk birde bu kurslara zoraki giderken çocukluğunu yaşayamaz. Elbette ki bu hobilere merakı olan çocuk bu isteklerinden saptırılmamalıdır. Ancak ilgi duymadığı bir alana da sadece anne ve babanın arzusu üzerine gönderilmemelidirler.

    Çok ilgi duyduğu sihirbazlık kursuna yazılan çocuklara ne olur? Anne ve babaların bu kurs sonrasında beklentileri ne olmalıdır? Ders dönüşü çocuklar öğrendiklerini her ne kadar çalışmaları gerekse de hemen  sergilemek isterler ve sergilerlerde. Veliler çocuklarının yaptıklarını, nasıl yaptıklarını fark etseler de çok eğlenir ve çocukları mutlu oldu diye sevinirler. Sonuçta da ortaya mutlu bir aile tablosu çıkar. Sihir kursunda çocuklarının görünürde sadece  sihirbazlık öğrendiği sanılsa da kısa sürede çocuklarında bazı değişiklikleri fark edeceklerdir. Çoğu zaman bu değişikliklerin olmasını sağlayanının da bu kurs olduğu fark edilmeyecektir.


      Peki bu kurs sonrasında çocuğunuzda fark edeceğiniz, sihirbazlık kursunun bilinmeyen  faydaları nelerdir?

  1. Öğrenmeyi Sevmek: Öğrenme merakının artması ki bu da daha başarılı notlar almasını sağlamak.

  2. Disiplin Kazanmak: Hayatının genelinde uygulamaya başlayacağı düzenlilik, dakiklik gibi pek çok alanda disipline girmek.

  3. Özgüven Artışı: Her türlü ortamda yapacağı etkinliklerde, gireceği iletişimlerde; cesaretinde ve kendine duyduğu güvende artış.

  4. Yaratıcılığında Artış: Sanatsal her türlü alanda hayal gücü ve yaratıcılığında artış.

  5. Çözümsel Zekada Artış: Karşılaştıkları problemlere farklı açılardan yaklaşıp farklı çözüm süreçlerine girebilme yetisinde büyük artış.

  6. Sahne Korkusunun Aşılması: Toplum önünde yada gruplar içerisinde çekinmeden daha rahat, daha düzgün konuşmalar ve sunumlar yapabilmesi için gerekli olan cesaretinde artış.

  7. Sosyalleşme Becerilerinde Artış: Çeşitli ortamlarda daha kolay arkadaş edinip, daha kolay iletişime geçebilmek.

  8. Motor Becerilerinde Gelişim: Her ne kadar “Ne sihirdir ne keramet, el çabukluğundadır marifet” sözü doğru olmasa da el-göz koordinasyonunda ciddi gelişim göstermesi.

  9. Mutlu Olmak: En önemlisi faydası, mutlu olmak. Başarıyla sergilenen bir sihir gösterisinden sonra seyircisinden gelen takdirin verdiği eşsiz mutluluk.


Sevgilerimle...

Dean Vefik İZGİNot: Bu yazı D. Vefik İZGİ (Vefvef Palyaço) tarafından yazılmıştır. İzinsiz ve isim belirtmeden alıntı yapılması yada paylaşılması yasaktır. 

503 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page